
Zapewne wiecie, że w JaguLove możecie dostać świetne książeczki dla dzieci z Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wielokrotnie, jak przychodzicie do nas stacjonarnie zadajecie pytanie: „Co czytać dziecku?” to jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań. Zazwyczaj dodatkowo pytacie „Co czytać dziecku dwuletniemu/pięcioletniemu?” Za każdym razem staram się wytłumaczyć, że nie wystarczy dobrać książki do wieku naszego małego czytelnika, ale przede wszystkim trzeba dobrze zastanowić się nad TEMATYKĄ.
W tym artykule znajdziecie kilka tytułów książek, które według mnie są MUST HAVE – wszystkie świetnie sprawdzą się przy wspólnym, głośnym czytaniu. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu i kto wie może niektóre z nich trafią pod wasze świąteczne choinki ? :)
PRZYGODY FELUSIA I GUCIA
Pierwszą propozycją z przygód Felusia i Gucia jest Feluś i Gucio idą do przedszkola

Bohaterem książki jest chłopiec Feluś i jego ukochany towarzysz, miś Gucio. Wraz z nimi wybierzemy się po raz pierwszy do przedszkola. Dowiemy się jak wygląda dzień, jakie czekają na nich przygody i wydarzenia. Ciekawy jest sposób narracji – w pierwszej osobie. Feluś opowiada nam co się dzieje w przedszkolu, co mu się przydarzyło i co czuje. Często też zwraca się wprost do Gucia.
Następnie przechodzimy do książeczki Feluś i Gucio wiedzą jak się zachowywać

Feluś to już przedszkolak z bujną czupryną, który nie rozstaje się ze swoim misiem – Guciem. Feluś wskazuje co robić, by innym było przyjemnie obcować z maluchem, wie już kiedy powinien powiedzieć „przepraszam”, a za co może podziękować. Książeczka króciutko opisuje sytuacje, w których każdy przedszkolak z łatwością zobaczy siebie. Każdy z mini-rozdziałów zakończony jest pytaniem do Gucia, które pomaga zastanowić się nad ważnymi zagadnieniami i pokazać dziecku, że jesteśmy różni lecz nasze potrzeby są tak samo ważne.
Ostatnią książeczką z serii przygód Felusia i Gucia jest Feluś i Gucio poznają emocje.

Feluś jest jako już dojrzały przedszkolak każdego dnia doświadcza różnych emocji. Wizyta u lekarza okaże się próbą odwagi. Przygotowywanie śniadania dla mamy i taty będzie powodem do dumy. A kiedy kolega przebiegnie po świeżo zbudowanym zamku z piasku, Felusia ogarnie złość. Podczas lektury książki mały czytelnik znajdzie się w wielu dobrze znanych sobie sytuacjach. Razem z Felusiem i Guciem nauczy się rozpoznawać, nazywać i akceptować swoje emocje.

Kolejna seria książeczek, która jest Wam na pewno znana i zasługuje na uwagę to oczywiście PUCIO. Zanim jeszcze pojawiło się JaguLove i zanim na świat przyszła Jagna widząc dzieci z książeczkami Pucia zastanawiałam się w czym tkwi ten Fenomen ?! Ale przyznam szczerze, że teraz moja dziesięcznomiesięczna córka pokochała te książeczki od pierwszego obejrzenia i wysłuchania.

Tak więc za co kochamy Pucia?
1. Przede wszystkim jest to przyjaciel dziecka - Pucio zachowuje się tak jak dziecko, mówi bardzo podobnie, a nawet wygląda :-)
2. Ma niesamowite przygody - bardzo dużo dzieje się w jego domu, towarzyszy mu rodzina, Pucio też często podróżuje.
3. Lubi, a wręcz uwielbia zwierzęta — ma psa Funia, ale czytając przygody Pucia zauważamy, że w jego otoczeniu pojawia się też kot - a wiadomo, dzieci kochają zwierzęta, więc to kolejna rzecz, która przybliża ich do swojego ulubieńca Pucia!
4. Ma swoją ukochaną zabawkę — samolot. Samolot widzimy prawie na każdej ilustracji - a wiadomo, że chyba każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę czy zabawkę :-)
Zostawiam Wam linka do wszystkich "Puciowych" bestsellerów

Kończąc wpis na temat książeczek polecam Wam jeszcze dwie pozycje
Tosia czeka na braciszka oraz O maluchu w brzuchy - czyli skąd biorą się dzieci.
Kiedy nasze dzieci zaczynają zadawać sporo pytań potrafią nas zaskoczyć :-) Jak odpowiedzielibyście na pytanie - skąd biorą się dzieci? Pamiętajmy, że dzieci nie czują się skrępowane, zadając tego typu pytania, więc warto się przygotować, żeby to nasza reakcja nie zaskoczyła ich bardziej niż sama odpowiedź ! :D

Bohaterką książeczki O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci jest dziewczynka o imieniu Mela, która bardzo chce wiedzieć, skąd wzięła się na świecie. W tym celu swoim bliskim zadaje różne pytania, których odpowiedzi pomogą jej zrozumieć, jak to się stało, że się pojawiła. Mela jest bardzo ciekawa, docieka odpowiedzi od mamy, taty i dziadków. W miarę jak rośnie, zadaje bardziej dociekliwe pytania: Skąd się wzięłam na świecie? Czy dziecku jest dobrze w brzuchu mamy? Czy dzidziuś może utopić się w wodzie, w której pływa?
Książeczka ta, będzie bardzo pomocna w kwestii powyższych pytań. Nie tylko pomoże wyjaśnić maluchowi wszystko w prosty sposób, ale też polepszy więź dziecka z rodzicami. Nasz maluch przekona się, że z mamą i tatą może porozmawiać o wszystkim, a oni chętnie mu wszystko wytłumaczą. Dodatkową atrakcją do zadawania pytań są również towarzyszące treści ciekawe ilustracje.
Natomiast jeśli chodzi o pozycje Tosia czeka na braciszka zdecydowanie polecam Wam kiedy ma się Wam powiększyć rodzina i mały domownik czeka na braciszka lub siostrzyczkę.

Książeczka opowiada nam o losach małej bohaterki, która jest pełna obaw, podekscytowana, radosna i smutna zarazem, ponieważ to wielkie wydarzenie, które czeka ją już niebawem, jest dla niej dużą niewiadomą. Zdaje sobie sprawę, że pojawienie się w domu młodszego brata i zostanie starszą siostrą to niezwykła sprawa. Jak ma jednak poradzić sobie ze strachem o zabawki, martwieniem się zdrowiem mamy czy coraz mniejszą uwagą ze strony rodziców?
,,Tosia czeka na braciszka", to lektura zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Może być początkiem wspaniałych rozmów, które lepiej przygotują maluchy na rodzeństwo.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do naszych topowych lektur. Na pewno będą super pomysłem na spędzenie grudniowych świątecznych dni z dziećmi.
Miłego przedświątecznego weekendu :-)